tel. 22 727 74 00

Podjazd z kruszywa zamiast z kostki brukowej – wady i zalety

Wybór między podjazdem wyłożonym kruszywem a kostką brukową zależy od kilku czynników: estetyki, funkcjonalności, kosztów oraz trwałości. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, więc warto je przeanalizować pod kątem własnych potrzeb. Poniżej postaramy się rozważyć najważniejsze wady i zalety kruszywa oraz podpowiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej mieć kostkę brukową na podjeździe, a w jakich dobrym rozwiązaniem może być kruszywo.

Podjazd lub droga dojazdowa z kruszywa zamiast z kostki brukowej – co jest tańsze?

Podjazd z kruszywa (np. żwiru, grysu) jest zwykle tańszy zarówno pod względem materiału, jak i robocizny. Kruszywo kupimy w lokalnym składzie kruszyw. Może posłużyć jako późniejsza podbudowa pod kostkę brukową, gdy zmienimy zdanie i zdecydujemy się na brukowanie podłoża.

Kruszywo zamiast kostki brukowej - największe wady takiego rozwiązania

Droga, ścieżka lub plac przed domem wyłożony kruszywem potrafi wyglądać szczególnie ciekawie, gdy zdecydujemy się na śnieżnobiały kolor. Wadą tego rozwiązania bywa jednak bardzo długi czas oczekiwania na to, aż wypłucze się z białego kruszywa “pył”, który potrafi brudzić wszystko, co się z nim zetknie. Wielu z nas być może nie będzie miało cierpliwosci do takiego przeczekiwania.

Kamyczki na podjeździe na pewno też dadzą się we znaki osobom, które muszą poruszać się po nim wózkiem z dzieckiem, hulajnogą, a także przejść go na obcasach - buty wtedy szybko się niszczą, a o komforcie przemierzania w takich butach naszego terenu można zapomnieć. Zdecydowanie też jeśli mamy małe dziecko i decydujemy się na kruszywo o ostrych krawędziach, musimy liczyć się z tym, że w razie upadku malucha łatwiej będzie w tym przypadku o skaleczenia lub silniejsze rany niż wtedy, gdy dziecko upadnie na kostkę brukową. Wprawdzie krawędzie z czasem stapiają się, jednak trzeba na to będzie nierzadko poczekać nawet kilka lat.

Kostka brukowa, czy podjazd z kruszywa – co jest prostsze w ewentualnych naprawach?

W przypadku nierówności, na podjazd z kruszywa można łatwo dodać więcej kruszywa i wyrównać teren. Z drugiej strony, kostka brukowa Radom.

zdecydowanie rzadziej wymaga naprawiania. Łatwiej się ją odśnieża niż podjazd z kruszywa i jest to jeden z najważniejszych chyba aspektów przy wyborze, gdy zastanawiamy się, co jest lepsze: kruszywo, czy kostka brukowa, jeśli mamy dom na terenach zlokalizowanych na południu Polski, niczym nieosłoniętych od opadów śniegu.

Co szybciej zarasta chwastami – kostka brukowa, czy żwir?

Z drugiej strony, fugi między kostkami mogą wymagać odchwaszczania i okresowego czyszczenia, aby uniknąć zarastania roślinami. Tego problemu nie ma latem w przypadku drogi wyłożonej żwirem. Z drugiej strony, aby faktycznie taka droga żwirowa nie zarastała, żwir musi trzymać się na swoim miejscu i nie przerzedzać się. Żwir może niestety przenosić się na dalsze części ogrodu i nie jest stabilny, gdy jest rozjeżdżany przez ciężkie pojazdy z dużą prędkością. Dobrze położona kostka brukowa z pewnością zapewnia stabilne podłoże, odporne na nacisk pojazdów.

Postaw na podjazd z kruszywa, gdy zależy Ci na podłożu przepuszczającym wodę

Kruszywo dobrze odprowadza wodę do gruntu, co zmniejsza ryzyko tworzenia kałuż i ułatwia odpływ wód opadowych. W zależności od rodzaju kostki i sposobu jej ułożenia, woda może nie przepływać tak swobodnie jak przez kruszywo, co może wymagać dodatkowych rozwiązań drenażowych. Jednym z dobrych rozwiązań jest tutaj zastosowanie kostki brukowej, która dobrze odprowadza wodę, produkowaną przez Pomtech.

Kostka brukowa czy nawierzchnia wokół domu wysypana żwirem, grysem lub innym kruszywem – co jest ładniejsze?

Kruszywo nadaje posesji bardziej naturalny charakter, co może być zaletą, jeśli estetyka domu jest zbliżona do stylu rustykalnego lub eko. Kruszywo zdaje się więc pierwszym wyborem, gdy aranżacje bardziej nawiązują do stylu wiejskiego, romantycznego i naturalnego. Z drugiej jednak strony, istnieją takie modele kostki brukowej, które są wprost stworzone do ułożenia obok domu z bala, przy wiejskiej chatce, na drodze dojazdowej do stylowego siedliska, czy do domu z cegły, obrośniętego bluszczem. Jest to „postarzana” kostka brukowa Lido z oferty Pomtech, która ma nieregularne krawędzie i wygląda jak nadszarpnięta zębem czasu. Bardzo stylowa, świetnie służy do tworzenia chodników przy domach, które nie mają minimalistycznego, nowoczesnego sznytu z królującym szkłem i betonem.

Świetnie też nadaje się do takich celów dekoracyjna kostka bezfazowa trapezowa z Pomtech. Można układać z niej łuki i okręgi. Dostępna jest w pakiecie różnorodnych kształtów i rozmiarów, których wspólnym mianownikiem jest trapez, o krawędziach max. 11-centymetrowych. Aranżacje tworzone za pomocą tego modelu często przypominają stary bruk.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na estetyce, trwałości i stabilności, podjazd z kostki brukowej jest zwykle lepszym wyborem, choć kosztowniejszym. Z kolei podjazd z kruszywa może być bardziej praktyczny, jeśli masz mniejszy budżet, zależy Ci na naturalnym wyglądzie oraz dobrej przepuszczalności podłoża dla wody.