tel. 22 727 74 00

Kostka brukowa na opaskę wokół domu – jaka grubość i rodzaj kostki wybrać?

Kostka brukowa jako opaska wokół domu to praktyczny i tani sposób na to, aby uporządkować przestrzeń. Niewielki pasek chodnika z kostki brukowej natychmiast dodaje elegancji elewacji domu i całej aranżacji ogrodu. Jest jednocześnie praktyczny i funkcjonalny: ochrania fundamenty przed przeniknięciem wody opadowej, stabilizuje grunt i jest twardą ścieżką ułatwiającą codzienne korzystanie z przestrzeni przydomowej. Dodatkowo, dzięki takiej podbudowie, ściany budynku nie będą się łatwo brudzić. Ma to znaczenie szczególnie, gdy elewacja jest jasna, a wokół znajduje się ziemia, która może rozbryzgiwać w trakcie burzy i brudzić błotem ściany. Kostka brukowa wokół domu skutecznie temu zapobiegnie. Poniżej kilka słów o tym, na co uważać układając kostkę brukową wokół domu.

Wybieramy kolor kostki brukowej do stworzenia opaski wokół domu

Kostka brukowa, która posłuży do ułożeni; powierzchni wokół domu używana jest jako ciąg pieczy nie musi być więc bardzo gruba. Wybierzmy raczej kostkę 4 lub 6 cm grubszą). Kostka z takim przeznaczeniem musi też mieć odpowiedni kolor. Tutaj wiele zależy od naszego wyczucia. Wiele osób decyduje się na ułożenia; obrzeża domu kostką brukową w tym samym kolorze, co ściany zewnętrzne budynku. Jest to dobra metoda, gdy cała pozostała część i ogrodu i elewacja jest bogata w różnorodne barwy, czyli gdy mamy rabaty pełne różnokolorowych kwiatów oraz jeśli na budynku są odznaczające się kolorystycznie okiennice oraz jeśli np. sam dach zwraca uwagę swoim kolorem. Jeśli jednak aranżacja przydomowej przestrzeni jest bardziej stosowana, np. mamy biały dom z szarym podjazdem, wówczas już warto pokusić się o wybór takiej kostki, która będzie miała nieco mocniejszy odcień szarości. Tym samym, nadal będziemy trzymali się z dala od chaosu kolorystycznego, ale nadamy całości obrazu nieco głębi, która sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się tak naprawdę ciekawsza. Najciekawsze wzory ułożenia kostki brukowej wokół domu mówią nam, że można przybrać dwie podstawowe strategie: albo dobrać kolor kostki do elewacji, albo do koloru podjazdu i alejek oraz pozostałych elementów ogrodu.

Opaska z kostki brukowej wokół domu z paskiem równoległym do ścian budynku

Jednym z udanych pomysłów na to, jakie wzory kostki brukowej ułożyć na opasce okalającej dom jest stworzenie na takim chodniku dodatkowego, odznaczającego się pasa, równoległego w stosunku do ściany. Taki zabieg podkreśla surowość formy budynku, dlatego jest bardzo dobry w przypadku nowoczesnych aranżacji.

Jaka powinna być szerokość opaski z kostki wokół domu?

To, jaka szerokość pasa z kostki wokół domu będzie dla nas odpowiednia, zależy od funkcji, jaką ma pełnić bruk w tym miejscu. Jeśli ma być to wygodny chodnik do przemieszczania się, np. od kranu wystającego z elewacji budynku, do innych części ogrodu, wtedy zarezerwowaniu sobie około 1 metr miejsca. Jest to dość duża powierzchnia, która, dodajmy, wygląda dobrze, jeśli posesja jest sporych rozmiarów oraz jeśli sam budynek nie jest za mały. Jeśli opaska z kostki wokół domu ma pełnić funkcje wyłącznie funkcje ochronne dla elewacji i estetyczne dla całości aranżacji przydomowej przestrzeni, wtedy wystarczy nam nawet 40 cm przestrzeni na obrębie budynku.

Jaką kostkę brukową do ułożenia wzdłuż ścian domu wybrać?

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, czyli zarówno gdy mamy minimalny pas kostki, po której nie będziemy chodzić, jak i wtedy, gdy jednak ten pas będzie użytkowany jako chodnik, kostka brukowa nie musi tutaj być specjalnie gruba. Szukając kostki do wyłożenia nią pasa wokół domu nie musimy więc kierować się w stronę ofert klasycznej kostki brukowej przemysłowej, w tym popularnej kostki brukowej fala, ani też tej o grubości dochodzącej do 10 cm. W zupełności wystarczy tutaj kostka brukowa 4 cm, ewentualnie 6 cm w miejscach narażonych na nieco większy nacisk (czyli np. w strefie, w której będziemy odstawiali kosiarkę do trawy lub na którym będzie stał zbiornik na deszczówkę). Może to być kostka brukowa dekoracyjna, taka jak model Piccolina z naszej oferty, o trapezowym kształcie, który ułatwia tworzenie fantazyjnych kształtów, gdy układamy takie elementy na alejkach i podjazdach, a na tarasach i bezpośrednio pod budynkiem kostka ta wygląda wyraziście, odznacza się na tle jasnych elewacji i dodaje im elegancji. Sama w sobie wygląda też świeżo i jest lubiana przez twórców aranżacji zarówno postmodernistycznych, stylizowanych na śródziemnomorskie (gdzie np. sąsiaduje z kamieniami otoczakami białymi) jak i w ogrodach bardziej tradycyjnych, pełnych zieleni i drewnianych elementów. W pierwszym przypadku idealny będzie kolor grafitowy, szary, z widoczną nieregularną strukturą, w drugim natomiast, czyli w ogrodach tradycyjnych, bardzo ciekawie prezentują się kolory takie jak żółty, czerwony, brązowy, czy oliwkowy.

Kostka brukowa, czy beton na opaskę wokół domu?

Kostka brukowa, podobnie jak inne elementy drobne, w tym też drobnoziarniste (np. żwir lub tłuczeń) „pracują”. Nie zastygają na sztywno, tak jak beton. Tym samym, kostka jest bezpieczna dla murów budynku, do którego przylega. Beton i inne elementy statyczne mogą pękać, doprowadzając do uszkodzeń budynku. Beton też wysusza podłoże, co nie jest dobre dla fundamentów. Kostka brukowa, wypełniona elastycznym i przepuszczalnym spoiwem, zapewnia niewielki, ale zdrowy poziom nasiąkliwości gleby.

Jak ułożyć kostkę brukową przy ścianach domu?

Na początku, usuwamy korzenie i kamienie, które tutaj mogą ewentualnie się znajdować. Wyrywamy hummus, wyrównujemy powierzchnię i zagęszczamy grunt. Odpowiednia podbudowa pod kostkę brukową w tym miejscu jest tak samo ważna jak wszędzie indziej. Porządna podbudowa, starannie wykonana, z odpowiedniej grubości piasku lub innego materiału sypkiego będzie zabezpieczała kostkę przed rozwarstwianiem się, zapewni odpowiednią przepuszczalność dla wody i sprawi, że nie będą powstawały na jej powierzchni wybrzuszenia i zapadliska. Inaczej niż w przypadku układania kostki brukowej na podjeździe, alejce ogrodowej, czy parkingu, warto jest w przypadku brukowania opaski wokół domu położenie włókniny. Gdy wykładamy opaskę żwirem, a nie kostką, geowłóknina jest koniecznością. układanie kostki brukowej rozpoczynamy od obsadzenia obrzeża betonowego. Warto obrzeże betonowe obsadzić w taki sposób by wybrany wzór kostki nie wymagał kłopotliwej docinki. Obrzeże betonowe spowoduje, że kostka nie będzie osiadała wraz z osiadaniem gruntu, nie będzie też zbyt łatwo porastała trawą.Obrzeże obsadzamy zawsze minimalnie poniżej poziomu kostki tak by nie utrudniały spływu wody opadowej zgodnie z kierunkiem spadku. Geowłókninę układamy tak, aby jej płaty nachodziły szczelnie na siebie przy złączeniach oraz aby nie przekraczała poziomu górnej krawędzi izolacji pionowej, która została ułożona na fundamentach budynku. Możemy wykorzystać w tym celu włókninę (ściółkującą lub czarną) lub geowłókninę. Na koniec, spoinujemy kostkę. Mogą to być paliki betonowe lub krawężniki. Wybierając materiał na obrzeża dla kostki brukowej pamiętajmy, że w tym wypadku nie mogą być one wyższe niż 2 cm, aby Opaska z kostki brukowej wokół domu – czy trzeba wykładać ją ze spadkiem? Spadek, co najmniej jednoprocentowy, jest konieczny, aby woda nie spływała w stronę elewacji budynku, a została odprowadzona swobodnie poza obręb murów. Spadek robimy na poziomie tworzenia podbudowy i w fazie właściwej układania kostki brukowej.

Podsumowanie

Opaska wokół domu, wykonana z kostki brukowej, to popularny pomysł – lubiany ze względu i na estetykę i na swoją funkcjonalność. Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Pomtech, którzy dokonają z Państwem przeglądu kostki brukowej oraz pomogą wybrać najlepszy model na opaskę wokół domu. Składy znajdują się w okolicach Warszawy, Radomia, Lublina.