tel. 22 727 74 00

Kostka brukowa do garażu – czy nadaje się jako podłoże do blaszaka lub garażu nadziemnego?

Kostka brukowa może jak najbardziej być podłożem do garażu: zarówno naziemnego, np. w formie popularnego blaszana, jak i dla garażu podziemnego. Niczym nie ustępuje tradycyjnej wylewce betonowej, czy wylewce z żywicy epoksydowej, na którą decydują się standardowo inwestorzy. Kostka brukowa jako podłoże dla garażu może być w wielu przypadkach bardziej atrakcyjna wizualnie niż wylewka betonowa. Jeśli dodatkowo przeprowadzimy kładzenie kostki brukowej samodzielnie, wtedy będzie to też wyjątkowo mało kosztowna inwestycja w porównaniu z innymi sposobami na trwałe utwardzenie podłoża dla garażowanego auta.

Jaka kostka brukowa na podłoże pod garaż będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Istnieje wiele rodzajów kostki brukowej, którą można wykorzystać jako podłoga w garażu. W ofercie Pomtech jest to między innymi:

kostka Holland

kostka Fala

kostka przemysłowa Behaton

kostka brukowa chodnikowa o grubości 6 cm Bulwar

kostka brukowa sześciokątna

kostka brukowa dekoracyjna Milano

Są to różnorodne modele, z których każdy prezentuje nieco inne walory estetyczne. Wybór najbardziej dekoracyjnej kostki brukowej, czyli np. Milano jest tutaj często podyktowany układem działki: jeśli podłoże pod garażem jest naturalnym i rzucającym się w oczy przedłużeniem chodnika na posesji, wtedy warto jak najbardziej zdecydować się na taką podłogę w garażu, jak na chodniku. Uzyskamy wtedy spójny, ciekawy efekt, na który miło nam się będzie patrzyło w przyszłości. Jeśli jednak w naszym garażu mają znajdować się liczne i ciężkie przedmioty, wtedy powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na tym, aby kostka brukowa była wytrzymała, miała odpowiednią grubość, a jej poszczególne elementy miały odpowiednią nawierzchnię (zabezpieczającą przed poślizgnięciem, ale jednocześnie odporną na kruszenie).

Jaka grubość kostki brukowej do garażu jest najlepsza?

Garaże, w których będą przetrzymywane przyczepki samochodowe, łódki, gokarty, czy też będą magazynowane ciężkie towary lub po prostu będą stały cięższe auta, powinny mieć podłoże z kostki o bezpiecznej grubości wynoszącej 6 cm. Mimo że niektórzy decydują się w takiej sytuacji na kostkę brukową 4 cm, to jednak zalecamy wybór opcji o nieco większej grubości. Im wyższe obciążenie, tym większa grubość kostki - nawet do 8 cm. Ważne jest tutaj też zapewnienie odpowiedniego podłoża pod kostkę ( utwardzona i wyrównana podsypka pod kostkę brukową – jak ją zrobić, przeczytasz tutaj).

Przeczytaj więcej o tym, jak wybierać grubość kostki brukowej do różnorodnych inwestycji.

Kostka brukowa standardowa, czy bezfazowa na podłoże do garażu?

Najlepsza w tym wypadku będzie kostka brukowa o standardowych, zaokrąglonych krawędziach. Kostka brukowa bezfazowa wygląda fenomenalnie, jednak wszędzie tam, gdzie planujemy przesuwanie po wyłożonej nią nawierzchni ciężkimi i ostrymi przedmiotami, istnieje ryzyko, że będzie się ona szybko kruszyć na krawędziach. Jedną z najładniejszych kostek brukowych bezfazowych jest oczywiście Piccolina, która jest wykorzystywana do ciekawych aranżacji ogródkowych: zakręcane alejki, spirale, okręgi i inne wzory ułożenia kostki brukowej z tym modelem są dobrym materiałem, jeśli mamy odrobinę fantazji, aby stworzyć niebanalne otoczenie wokół naszego domu.

Kostka brukowa w garażu – dlaczego inwestorzy doceniają takie rozwiązanie?

Niezależnie od modelu, jaki wybierzemy na posadzkę w garażu, kostka brukowa będzie materiałem na lata. Ze względu na to, że podłoga z kostki w takim miejscu będzie zawsze osłonięta od słońca, chroniona przed deszczem i w wielu przypadkach także zabezpieczona przed trzaskającymi mrozami, ominą nas problemy typowe dla użytkowników kostki brukowej, którzy mają trudne warunki użytkowania tego materiału. Klawiszowanie, blaknięcie, zarastanie, czy pokrywanie się białym nalotem – to wszystko, co jest uciążliwe, gdy mamy piękną ogrodową ścieżkę z kostki brukowej, ale co może się zdarzyć okresowo, nie będzie miało miejsca w garażu. Tak więc wszelkie myjki ciśnieniowe, wieczory spędzane na forach internetowych, wycieczki do marketów budowlanych w poszukiwaniu sprytnych narzędzi do usuwania brudu, nalotu i spędzanie godzin na kolanach podczas doprowadzania kostki brukowej do porządku w tym wypadku znika nam z pola widzenia.