Kostka brukowa od wytyczenia ogniska w ogrodzie – czy kostka brukowa jest ognioodporna?
Budowa paleniska z kostki brukowej w ogrodzie to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak czy kostka brukowa może mieć styczność z żywym ogniem bez opalania jej krawędzi i zmiany koloru? Czy można wytyczyć ognisko w ogrodzie za pomocą kostki brukowej bez obaw o bezpieczeństwo otoczenia? Na co zwrócić uwagę tworząc podłoże pod ognisko z kostki brukowej?
Kostka brukowa może być używana jako podłoże pod ognisko w ogrodzie. Ułatwi rozpalenie i utrzymanie ognia, będzie stanowiła stabilną nawierzchnię, którą po ugaszeniu ognia będzie łatwo posprzątać z popiołu. Jednak decydując się na podłoże pod ognisko z kostki brukowej należy należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Kostka brukowa z betonu lub kamienia naturalnego jest dość odporna na wysokie temperatury i trudno ulega uszkodzeniom pod wpływem ciepła. Jednak mimo że jest generalnie odporna na ogień, to bardzo intensywne i długotrwałe narażenie na wysokie temperatury może powodować mikrospękania na jej powierzchni (aby zapobiec bezpośredniemu działaniu ognia, warto położyć stalowy pierścień lub płytę żaroodporną na kostkę). Również nagłe zmiany temperatury (np. zalanie wodą rozgrzanej powierzchni) mogą prowadzić do pękania. W niektórych przypadkach też, bezpośrednie narażenie niektórych rodzajów kostki na płomienie może również prowadzić do jej odbarwień. Bezpośrednie działanie ognia lepiej zniosą kamienie takie jak granit czy bazalt.
Jak zrobić palenisko z kostki brukowej?
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca: palenisko powinno być oddalone od łatwopalnych materiałów, drzew i budynków. Zgodnie z przepisami, musi znajdować się minimum 4 m od zabudowań, 100 m od ściany lasu oraz co najmniej 10 m od upraw rolnych. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli nasze miejsce na palenisko spełnia te wymogi, to jeśli mimo to dym z niego generowany będzie zagrażał bezpieczeństwu np. osobom przejeżdżającym autem po pobliskiej drodze, wtedy powinniśmy jak najbardziej zmienić miejsce rozpalania ognia.
Wybieramy płaski teren, co ułatwi prace budowlane i zapewni stabilność konstrukcji. Gdy już wybierzemy odpowiedni obszar, przystępujemy do przygotowania podłoża. Wyznaczamy obszar paleniska, np. za pomocą sznurka lub farby w sprayu, tworząc okrąg o pożądanej średnicy. Średica powinna mieć co najmniej 60 cm. Następnie wykopujemy warstwę ziemi na głębokość około 15 cm, usuwając trawę i korzenie. Na dnie wykopu umieszczamy około 10 cm warstwę żwiru lub tłucznia, aby zapewnić odpowiedni drenaż.
Następnie przystępujemy do układania kostki brukowej. Rozpoczynamy od zewnętrznej krawędzi, tworząc okrąg, a kolejne rzędy kostki układamy przesuwając się ku środkowi, aż do całkowitego wypełnienia obszaru. Po zakończeniu układania elementów kostki brukowej wypełniamy szczeliny między drobnym piaskiem, fugą żywiczną lub zaprawą cementową, co zwiększy stabilność i trwałość paleniska. Na końcu należy delikatnie ubić powierzchnię, aby piasek równomiernie wypełnił szczeliny.
Po zakończeniu układania kostki, możemy przystąpić do wykończenia wnętrza paleniska warstwą piasku lub żwiru odpornego na wysokie temperatury, co zabezpieczy kostkę przed uszkodzeniami termicznymi.
*Podobnie jak w przypadku kostki brukowej na chodniku, tarasie, czy podjeździe, należy co pewien czas impregnować ją, aby była zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych. Regularnie usuwaj popiół i inne zanieczyszczenia, aby utrzymać estetyczny wygląd paleniska.
Jaka kostka brukowa do wyłożenia paleniska jest najlepsza?
Klasyczna kostka Holland, czy kostka brukowa przemysłowa Behaton lub nawet kostka brukowa Fala będą w zupełności odpowiednie. Wszystkie te kostki dostaniecie Państwo w różnych kolorach w Pomtech. Najtańsza będzie kostka brukowa Behaton oraz kostka brukowa ażurowa. Jeśli jednak zależy nam na określonym efekcie wizualnym, warto rozważyć zakup kostki brukowej dekoracyjnej w kształcie trapezu lub model Nostalino, czyli kostkę brukową o zaokrąglonych, łagodnych krawędziach , polecanej często do tworzenia alejek ogrodowych. Kostka o tak wykończonych krawędziach będzie dłużej nam służyła w tych warunkach – trudniej będzie ją rozkruszyć.
Do tworzenia podłoża pod palenisko świetnie też nadają się kostki brukowe o nieregularnych krawędziach, np. modele celowo postarzane tak, aby wyglądały jak naturalne kamienie. Optymalna grubość kostki brukowej do tworzenia paleniska to 4 cm. Grubsza kostka brukowa nie jest potrzebna, bo nie będzie ona poddawana takim przeciążeniom, jakim zwykle poddawane jest wybrukowane podłoże na podjazdach.
Czy kostka do stworzenia paleniska powinna mieć mikrofazę? My polecamy taką opcję – wtedy krawędzie kostki będą bardziej łagodne. Natomiast jeśli szukamy kostki do wyłożenia podłoża wokół ogniska, wtedy kostka bezfazowa będzie bardzo estetycznie wyglądała.