Jak ułożyć kostkę brukową na tarasie?
Kostka brukowa to dobry materiał nie tylko na utwardzenie i wyrównanie podjazdu, wyznaczenie ścieżek ogrodowych, czy stworzenie trwałego chodnika. Wielu inwestorów stawia w pierwszej kolejności na kostkę brukową również jako podłoże na taras. Tarasy wyłożone kostką brukową są niezwykle trwałe, a wykonawstwo, łącznie z zakupem materiałów i utrzymaniem takiego tarasu przez lata jest tanie.
Co przemawia za kostką brukową na tarasie?
Przede wszystkim stabilność i odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne: nacisk ciężkich mebli i sprzętów ogrodowych, przesuwanie, szuranie po powierzchni nóżkami od grilla, ciężkimi donicami. Taras z kostki brukowej może być zalewany wodą opadową, czy wodą wylewającą się z kwiatków przy podlewaniu, przetrwa bez szwanku trzaskające mrozy lub duże amplitudy temperatur (np. zimą, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, a w trakcie dnia pojawia się słońce roztapiające lód), nie trzeba go impregnować okresowo, tak jak drewno. Z łatwością go wyczyścimy (nie musimy obawiać się polewania go wodą), Gdy odpowiednio dobierzemy kolor i wzór kostki brukowej do elewacji domu, taki taras dodatkowo podniesie walory estetycznej przydomowej przestrzeni.
O czym należy wiedzieć układając kostkę brukową na tarasie?
Kostka brukowa to doskonały materiał do wykorzystania przy budowie tarasu na gruncie. Podstawowa zaleta, którą doceniają absolutnie wszyscy, którzy decydują się właśnie na nią, jest brak konieczności tworzenia wylewki betonowej pod takie podłoże. Kostkę brukową na tarasie wykładamy bezpośrednio na gruncie. Nie trzeba też tworzyć specjalnych systemów drenażu ani odprowadzania wody. Należy wyłącznie zachować standardowy schyłek powierzchni: od ścian budynku do zewnętrznych części tarasu. Woda będzie wtedy bez problemu spływała po powierzchni tarasu bez zastojów. Poza brakiem wylewki, niepotrzebna jest również żadna inna konstrukcja, która wiązałaby taras z budynkiem na trwałe.
Jak przygotować taras do wyłożenia go kostką brukową?
Przed wyłożeniem kostki brukowej na tarasie, konieczne jest wyrównanie terenu. Osuszenie go, gdy jest wilgotny, upewnienie się, jak wspomniano wyżej, czy nie będzie zbierała się na nim woda i czy nie trzeba w związku z tym podjąć odpowiednich kroków zaradczych. Trzeba usunąć z gleby wszelkie chwasty, korzenie i kamienie.
Jaką kostkę brukową na taras wybrać? Jaką powinna mieć grubość?
W zasadzie każda kostka brukowa, którą oferują producenci kostki brukowej nadaje się do wyłożenia jej na tarasie. Należy jednak zwrócić uwagę na grubość poszczególnych elementów. O ile kostka o grubości 8 cm dobrze sprawdzi się jako wytrzymała kostka przemysłowa na parkingi, drogi, podjazdy i place manewrowe, tak w przypadku tarasu, można wybrać spokojnie kostkę brukową 4 cm – 6 cm. Taka cienka kostka brukowa na taras może mieć najróżniejsze kształty: od klasycznej kostki brukowej fala, po dekoracyjne elementy (np. kostka brukowa sześciokątna lub kostka brukowa, która wygląda jak tradycyjny bruk). W ofercie firmy Pomtech, wieloletniego producenta kostki brukowej, którego składy znajdziecie pod Warszawą, Radomiem, Lublinem, czy w Puławach, znajduje się ciekawy model kostki brukowej o prostym, geometrycznym kształcie prostokątów lub kwadratów, z której można tworzyć minimalistyczne, nowoczesne podłoża na taras lub kostka brukowa Piccolina, czyli bezfazowa kostka brukowa o trapezowym kształcie, która pozwala tworzyć fantazyjne kształty okręgów lub łuków na tarasie.
Samodzielne układanie kostki brukowej na tarasie krok po kroku
Mimo że na rynku znajdziemy sporo firm, które zajmują się wykładaniem kostki brukowej i nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem rozsądnego terminu realizacji, to warto też wiedzieć, że do zrobienia tarasu z kostki wystarczą podstawowe umiejętności techniczne i niewiele sprzętu budowlanego. Konieczne jest posiadanie poziomicy, łopaty, piły do przycinania kostki, a także łaty brukarskiej. Przyda się również sznurek i paliki do wbijania w ziemię. Istotne jest również posiadanie zagęszczarki, którą szybko i bez wysiłku przygotujemy podłoże pod kostkę brukową na taras.
Wytyczenie terenu pod kostkę brukową na tarasie i zrobienie podbudowy
Po przygotowaniu projektu, należy wytyczyć teren, z zachowaniem ok. 50 cm zapasu miejsca z każdej strony. Na wytyczonym obszarze robimy wykop na głębokość ok. 40 cm. Wyprowadzamy stamtąd ziemię i robimy podbudowę pod kostkę. To właśnie na tym etapie powinniśmy zadbać o zrobienie spadku o odpowiednim kącie. Na utwardzonym wykopie rozsypujemy cienką warstwę piasku lub żwiru. (więcej o tym, jak zrobić podbudowę pod kostkę brukową tutaj), a następnie ubijamy ją (to właśnie na tym etapie przyda się zagęszczarka). Możemy pozostać na jednej warstwie, ale możemy także zrobić ich kilka, uzyskując podwyższony taras.
Jak wykończyć boku tarasu z kostki brukowej?
Gdy podbudowa jest już gotowa, przystępujemy do tworzenia obrzeża dla kostki brukowej. Obrzeże tarasu wyłożonego kostką brukową można zrobić ze zwykłych krawężników betonowych, obrzeży palisadowych, z palisad betonowych wyglądających jak paliki, czy też z oporników. Po tym jak powstanie już podbudowa i obsadzimy obrzeża, przystępujemy do układania kostki brukowej na tarasie. Odstępy pomiędzy elementami kostki brukowej powinny pozostając wszędzie takie same. Układanie kostki brukowej będzie prostsze, gdy będziemy mieli gumowy młotek. Pomoże on w bezpieczny sposób, bez ryzyka obkruszania krawędzi kostki, usadowić ją w podbudowie. Gdy praca nad ułożeniem kostki brukowej na tarasie jest gotowa, wysypujemy wszystkie szczeliny piaskiem lub inną spoiną. Więcej o tym,