Jak odprowadzać wodę z kostki brukowej?
Sprawne odprowadzanie wody z powierzchni wyłożonej kostką brukową to jedna z najważniejszych spraw, o której powinniśmy pomyśleć, jeśli chcemy, aby wybrukowana nawierzchnia nie zniszczyła się zbyt szybko.
Zastała po opadach woda na płaskiej powierzchni, z której nie znajduje ujścia, szybko może doprowadzić do degradacji wyłożonej na niej kostki. Mimo że zagadnienie to jest oczywiście bardziej złożone i powodów, dla których kostka brukowa zapada się lub klawiszuje jest znacznie więcej, to jednak źle odprowadzana woda deszczowa jest zawsze problemem numerem jeden do usunięcia. Stojąca woda opadowa wyrządza dużo szkody nie tylko w obrębie samej kostki, wymywając spoiny, ale także degraduje podbudowę, która z kolei jest stabilizatorem dla nawierzchni wyłożonej kostką brukową.
Brak odpowiedniego systemu odprowadzania wody deszczowej z kostki odpowiedzią na pytanie, dlaczego wybrukowana powierzchnia zapadła się po zimie?
Problem ten jest szczególnie groźny w skutkach zimą, gdy stojąca woda na przemian zamarza i topnieje, doprowadzając do mikropęknięć i przesunięć elementów kostki brukowej. Beton, z którego tworzona jest kostka brukowa Radom , jest wyjątkowo chłonnym materiałem. Gdy „nasiąknie” wodą i zamarznie, a następnie stopnieje, może dojść do destrukcji jego naturalnie zwartej masy. Efektem jest nie tylko zapadanie się chodnika, podjazdu lub innego terenu wyłożonego kostka brukową już po jednej zimie. Często też dochodzi do rozkruszenia samej kostki, niebezpiecznych pęknięć, a nawet do znacznego zdeformowania terenu. Mimo że za wiele tych problemów może odpowiadać również nieodpowiednio dobrana lub wykonana podbudowa dla kostki brukowej, albo wadliwie wykonany drenaż, to jednak zalegająca woda opadowa nigdy nie pozostanie bez wpływu na sytuację.
Właściwy projekt odprowadzania wody deszczowej z kostki brukowej to podstawa
Latem natomiast, nadmiernie zawilgocone kostka brukowa Ryki , która nie ma szans szybko wyschnąć na słońcu przez brak odpowiedniego systemu odprowadzającego z niej deszczówkę, będzie szybko zarastała trawą lub glonami. W obu przypadkach naprawianie szkód jest znacznie bardziej czasochłonne niż zorganizowanie odpowiedniego ujścia deszczówki z wybrukowanej nawierzchni. W przestrzeni publicznej w grę wchodzi odpowiednie projektowanie. W alejkach parkowych, na deptakach i na parkingach nawierzchnie powinny być tak zaprojektowane, aby woda sprawnie spływała po nich do miejsc do tego przeznaczonych. Nieco inaczej jest w przydomowych ogródkach i na podjazdach. Tutaj już musimy samodzielnie zaobserwować, gdzie są naturalne spadki terenu, a gdzie jest zupełnie płasko. Decyzję o tym, jak odprowadzać wodę z newralgicznych miejsc trzeba podjąć jeszcze zanim rozpoczniemy podbudowę. Konieczne jest ukształtowanie spadków i/lub zrobienie samodzielnego systemu odprowadzania nadmiaru wody tam, gdzie tych spadków zrobić się nie da lub zostało to zaniechane na już wybrukowanym terenie.
Jak odprowadzać wodę z kostki brukowej?
System odprowadzania wody opadowej z kostki brukowej powinien zostać zaprojektowany tak, aby spływała ona naturalnie na chłonną powierzchnię zasiadującą, czyli np. trawę lub na rabatki kwiatowe. W takim wypadku wystarczy zastosować spadek o wartości 3 st. Alternatywnie, powinna być zbierana przez system rur i odprowadzana do kanalizacji deszczowej. Ważne jest zachowanie tutaj odpowiedniego wyczucia: nawet dobrze zaprojektowany spadek nie będzie pomocny, jeśli zdecydujemy się, aby woda z bardzo dużej wybrukowanej nawierzchni spływała na stosunkowo niewielką alejkę z rabatą, która nie ma szans wchłonąć takiej objętości cieczy. W wielu przypadkach dochodzi wtedy do podmoknięć fundamentów w piwnicach pod domami lub zalewania ogrodu. Nie należy też odprowadzać wody deszczowej z działki poza posesję w niekontrolowany sposób. Jeśli woda spływająca z naszej działki będzie zalewała z kolei chodnik lub inne tereny użyteczności publicznej, to nie jest dobre rozwiązanie problemu odprowadzania deszczówki z działki.
Liniowy system odprowadzania wody z kostki brukowej
Jak zapobiec powstawania kałuż na kostce brukowej? Jednym z dobrych pomysłów jest utworzenie systemu odwodnień liniowych. Szczególnie, gdy większość naszej posesji wyłożona jest kostką brukową: od ogrodzenia, aż po podmurówkę domu.
W przypadku liniowych systemów odwodnień, woda deszczowa spływa po kostce do długiej kratki, zamontowanej na styku nawierzchni kostki brukowej z pozostałym terenem. Dalej wiedziona jest do studzienek lub osadników. Można np. ponownie wykorzystać ją do podlewania ogrodu. Taki sposób zapobiegania powstawaniu kałuż na kostce brukowej niesie ze sobą dodatkowe korzyści: zwalnia nas od tak zwanego podatku od deszczu. Posiadając nawierzchnię wybrukowana kostką brukową co do zasady zmniejszamy poziom retencyjności gruntu - dlatego podatek ten jest nakładany. Gdy woda deszczowa jest rozprowadzana poprzez odwodnienie liniowe, spadek retencji gruntu nie ma miejsca, dlatego nienaliczana jest opłata.
Profesjonalne systemy do liniowego odprowadzania wody nie powodują spadku funkcjonalności podłoża, bo zarówno kratki, jak kanaliki są dostosowane do znoszenia nawet dużych obciążeń i nacisków.
Czy istnieje kostka brukowa przepuszczająca wodę?
Co do zasady, poszczególne „cegiełki” kostki brukowej muszą mieć swoją gęstość: być zwarte i twarde. Nie mówimy o ich przepuszczalności dla wody, bo ich funkcje są zupełnie inne. Można natomiast modyfikować poziom wchłanialności wilgoci nawierzchni wyłożonej kostką brukową dobierając odpowiednie spoiwo (żwir, trawa, ziemia, piasek będą bardziej przepuszczalne dla wilgoci niż spoina z tworzyw sztucznych. Zdecydowanie też warto zwrócić uwagę na kostkę brukową ekologiczną, z szeroką fugą, przystosowaną do przepuszczania wody – w Pomtech znajduje się w tym dziale . Kostka brukowa tego rodzaju przystosowana jest do znoszenia obciążeń tak jak tradycyjne modele, jednocześnie pozostawiając możliwość sprawnego gospodarowania wodą opadową na podjazdach, parkingach, magazynach i wszędzie indziej, gdzie zdecydujemy się ją zastosować.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kostki brukowej, którą produkujemy . Tutaj znajdziesz adresy i telefony do naszych zakładów produkcyjnych oraz do składów fabrycznych, ulokowanych pod Warszawą, w okolicach Lublina, w Rykach, Puławach i Zwoleniu.