tel. 22 727 74 00

Dlaczego kostka brukowa zielenieje i co z tym zrobić?

O tym, że dobrze dobrana do posesji kostka brukowa może nas zachwycić, wiemy doskonale oglądając zdjęcia nowoczesnych domów, wokół których bardzo elegancko prezentuje się teren wyłożony kostką: jasnoszarą (która świetnie wygląda w nowoczesnych aranżacjach) lub w kolorze piaskowym, który z kolei dopełnia obrazu w naturalnych ogrodach rustykalnych. Czar jednak pryska, gdy, podążając za inspiracjami, sami układamy sobie taką kostkę, a po jakimś czasie okazuje się, że kostka brukowa zaczyna zielenieć, zarastać chwastami, a w fugach widoczne są wyraźne zabrudzenia.

Wszystkie te defekty są naturalnym zjawiskiem: kostka brukowa zielenieje, bo pojawia się na niej wilgoć, a to doskonale warunki do rozwoju glonów. Stale też na kostkę opada kurz, stare liście, resztki koszonej trawy, nanoszony jest piasek. Nie unikniemy również cięższych zabrudzeń chemicznych, np. smarów czy plam oleju uwalniającego się z auta na podjeździe wyłożonym kostką brukową.

Mimo że wszystkie te zjawiska są nieuniknione, można z nimi skutecznie walczyć. Jeśli więc szukacie skutecznego sposobu na to, co zrobić, gdy kostka brukowa zielenieje, zapraszamy! Od lat dostarczamy Państwu kostkę brukową jako producent – wiemy, z czym borykacie się na co dzień i jak dokładnie zachowuje się nasz produkt w zetknięciu z mrozami, upałem, naprzemiennymi okresami suszy i deszczu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, stale doskonalimy nasz produkt, aby opierał się działaniu czasu: nie kruszył się, był odporny na pękanie i rozchodzenie się, niezależnie od tego, jak złe niekiedy czeka na niego wykonawstwo (słynne klawiszowanie się, czy podnoszenie kostki brukowej to w większości sprawa źle przygotowanego podłoża pod kostkę).

Co zrobić, jeśli kostka brukowa zielenieje? Najszybsze i najbardziej skuteczne sposoby

Jeśli mówimy o zielenieniu kostki brukowej, jest na to skuteczna metoda. Na pewno nie będzie to wykładanie kostki brukowej jedynie na powierzchniach wyeksponowanych na słońce lub pozbywanie się zarośli wokół kostki. Zadziałać można mechanicznie lub chemicznie. Oto kilka sposobów na to, co zrobić, gdy kostka brukowa zielenieje:

  • regularne czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową lub zamiatanie porządną szczotką z gumowym końcem (niewskazane jest używanie szczotki drucianej do kostki brukowej)
  • przemywanie kostki brukowej specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach budowlanych (Biosept Ective, Moss Off, Domestos Platinum, Ajac Chlor, Cilit Bang, Densil Impregnat)
  • skorzystanie z ekip sprzątających, które specjalizują się w czyszczeniu zazielenionej kostki brukowej (mają doświadczenie, specjalistyczny sprzęt i środki chemiczne) czyszczenie kostki brukowej wodą wymieszaną z octem
  • rozpylenie na powierzchnię kostki brukowej mieszanki sody oczyszczonej i proszku do prania, a następnie szorowanie jej z użyciem wody - to skuteczny środek na mech w kostce, który kosztuje niewiele i można wykonać go samodzielnie w domu
  • ręczne usuwanie mchów i chwastów za pomocą specjalnych narzędzi dostępnych w sklepach ogrodniczych, umożliwiających zagłębienie się w szczeliny. Jest to metoda obarczona ryzykiem niedostatecznego usunięcia rośliny – aby nie odrosła szybko, konieczne jest usunięcie wszystkich jej korzeni.
  • Wypalanie trawy, chwastów i glonów z kostki brukowej ogniem

    Czy można wypalać zazielenioną kostkę brukową palnikiem? Czy ogień może uszkodzić kostkę brukową? Okazuje się, że kostka brukowa nie zniszczy się pod wpływem ognia z palnika. Co więcej, palnik gazowy pozwoli nam usunąć chwasty skutecznie i dość szybko. Może to być więc skuteczna metoda dla osób, które posiadają dużą powierzchnię wyłożoną kostką brukową. Nie jest to jednak metoda bezpieczna dla wszystkich tych, którzy widzą palnik gazowy pierwszy raz w życiu. Wskazane jest nabranie doświadczenia w obchodzeniu się z tym narzędziem przed rozpoczęciem pracy.

    Kostka brukowa zielenieje powoli

    Wykwity z glonów pojawiają się na kostce brukowej stopniowo i bardzo ważne jest, aby zidentyfikować obszar, na którym pojawiają się szybciej niż gdzie indziej (zawsze jest to północna, zacieniona i okresowo zalewana część posesji). To właśnie tam sprzątać należy częściej i częściej należy przeglądać stan kostki brukowej. Jeśli zauważymy je na początkowym stadium rozwoju, wystarczy solidne czyszczenie, bez konieczności stosowania chemii do czyszczenia, która niekiedy może pozostawać nieobojętna na zieleń, która być może znajdzie się w pobliżu terenu wyłożonego kostką brukową.

    Dlaczego kostka brukowa zielenieje akurat w tych miejscach?

    Kostka brukowa zielenieje najszybciej nie tylko w zacienionych miejscach, ale także tam, gdzie nie ma intensywnego ruchu. Rzadko zielenieje podjazd do garażu wyłożony kostką brukową, nawet jeśli znajduje się on pod zadaszeniem, nie po słonecznej stronie domu. Zielenieje natomiast najszybciej ścieżka ogrodowa z kostki brukowej, po której wprawdzie chodzimy rzadko, za to codziennie podlewamy ten segment ogrodu. Bardziej narażone na rozwijanie się glonów są te chodniki, na których też zbiera się i stoi woda. Na takie przestrzenie należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

    Dlaczego na kostce brukowej rosną chwasty?

    Poza zazielenieniem kostki brukowej przez glony, niekiedy obserwuje się zarastanie chwastami niektórych powierzchni tego typu. Dotyczy to szczególnie ścieżek, chodników i innych terenów, na których wyłożona jest kostka brukowa z dużą fugą. W fugach osadza się ziemia, która jest pożywką dla chwastów i zwykłej trawy. Z czasem mogą zakwitnąć tam nawet kolorowe kwiaty. Remedium na tę sytuację jest oczywiście szybkie reagowanie – wyrywanie już pierwszych źdźbeł trawy i innej roślinności, która pojawi się pomiędzy cegiełkami kostki brukowej. Niekiedy można pomóc sobie delikatnymi opryskami. Jeśli zaniedbamy tę sprawę, chwasty zaczną porastać całą powierzchnię kostki, bo zaczną korzystać z nanoszonej na kostkę ziemi. Na tym etapie kostka brukowa zielenieje poprzez permanentne zielone sąsiedztwo i aby wyczyścić ją po czasie, potrzebne jest już zaciągnięcie w oręż solidnej chemii do czyszczenia. Dlaczego pomiędzy kostką brukową rosną chwasty, skoro wysypaliśmy fugi żwirem lub piaskiem? Niestety, nasiona przenoszą się z wiatrem, a naniesiona na kostkę gleba (nawet na podeszwach butów) podlewana okresowo deszczem tworzą wystarczające warunki do rozwoju tej mniej wymagającej roślinności.

    Pamiętajmy, że kostka brukowa może zarastać chwastami wolniej, jeśli do uzupełniania fug pomiędzy jej elementami użyliśmy materiału wodoszczelnego (musi być on przy tym jednocześnie plastyczny). Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj specjalnie produkowane w tym celu mieszanki na bazie cementu lub żywice specjalnie przeznaczone do spoinowania kostki brukowej.

    Dlaczego źle dobrana ekipa brukarzy może doprowadzić do tego, że kostka brukowa będzie w przyszłości zieleniała szybciej niż standardowo?

    Przed wieloma problemami związanymi z zielenieniem się kostki brukowej (i zarastaniem jej chwastami) uchroni nas odpowiednio przygotowane podłoże. Dobre ekipy brukarskie, które fachowo przygotowują przepuszczalny dla wody dywan pod kostkę (podbudowę), są na wagę złota. Dobry brukarz wie, jak dopasować rodzaj podbudowy pod kostkę, gdy jest układana na terenie gliniastym,a jak gdy przeważają piaski. Bardzo częstym błędem popełnianym przez ekipy brukarskie, który skutkuje zazielenieniem kostki brukowej, jest nieprawidłowe wykonanie spadku. O tym, jak wielki powinien być spadek i w którą stronę prowadzony, decyduje wiele czynników i trudno tutaj o jedną wykładnię. Doświadczony brukarz, który ma dobre oko, natychmiast wie, gdzie będzie zbierała się woda i jaki promień spadku należy zastosować dla konkretnego terenu, nawet jeśli jest to jedynie 5 metrów kwadratowych nawierzchni. Jak więc widzicie: gdy trafiacie na ekipę, która buduje cienką podsypkę na nieprzepuszczalnym gliniastym podłożu, bo nie potrafi go rozpoznać, dodatkowo nie stosując odpowiedniego nachylenia terenu przy wyrównywaniu podłoża pod kostkę, otrzymujecie w efekcie problem rozkładający się na lata: zbieranie się wody i szybkie zaglonowanie kostki brukowej.

    Jak jakość produkcji kostki brukowej wpływa na to, czy będzie się ona łatwo „zielenić”?

    Ostatecznie też jakość samej kostki brukowej może przyczyniać się do tego, w jakim tempie zawita do nas problem zielenienia się nawierzchni. Jeśli kostka brukowa ma tendencje do pękania po mrozach lub jeśli szybko się kruszy, w zagłębieniach i wyżłobieniach w jej strukturze również będzie gromadzić się gleba i osiadać woda. A wraz z nimi – glony. Dlatego dobry producent kostki brukowej Radom + dobra ekipa, odrobina szczęścia i standardowe zamiatanie lub mycie nawierzchni z kostki brukowej mogą spowodować, że problem zachwaszczenia i zaglonowania chodnika, parkingu, podjazdu do garażu nie będą uciążliwą codziennością.