tel. 22 727 74 00

Czym wypełnić szczeliny w kostce brukowej?

Kostkę brukową układamy jedna przy drugiej. Nie trzeba przy tym poszczególnych „klocków” kostki brukowej cementować ze sobą (ani też używać żadnego innego klejącego spoiwa trwałego). Co dać więc pomiędzy kostkę brukową? Najpopularniejszą odpowiedzią na to, czym wysypać spoinę w kostce brukowej jest: piasek. Istnieją jednak też inne rodzaje kruszca, którym można wysypać szczeliny w kostce brukowej. Poniżej podpowiadamy, które z nich nadają się do tego najlepiej.

Jaki piasek do wypełnienia szczelin w kostce brukowej?

Piasek, który wybierany jest zdecydowanie najczęściej do wypełnienia przestrzeni między kostką brukową, powinien być płukany. Jest tani, łatwo dostępny, prosty w aplikacji. Piasek sypiemy na kostkę brukową – tuż po tym jak zostanie ona wyłożona na odpowiednio przygotowanym podłożu (tutaj przeczytacie, jak zrobić podbudowę pod kostkę brukową), a następnie zbieramy jego nadmiar zwykłą szczotką. Niestety, piasek z czasem jest wypłukiwany przez deszcz. Sprzyja też zarastaniu kostki brukowej zielenią.

Zamiennie do piasku, można przemyśleć kwestię zastosowania mielonego bazaltu lub granitu. Są droższe, aczkolwiek estetycznie wyglądające kruszywa, która podobnie jak piasek spełnią dobrze swoją rolę jako spoina do kostki brukowej.

Żywica zamiast piasku do spoinowania kostki brukowej

W sklepach znajdziemy gotowe żywice samozagęszczalne lub szlamowane wodą, czyli przygotowane bezpośrednio do użycia na podwórku w taki sam sposób, w jaki rozprowadzalibyśmy piasek na kostce do wypełnienia szczelin. Żywice zapewniają ważną w przypadku kostki brukowej elastyczność (pracują razem z rozprężaniem i sprężaniem materii pod wpływem zmieniającej się temperatury), są wodoszczelne, a więc opóźniają procesy biodegradacji kostki brukowej i nie pękają oczywiście na mrozie. To właśnie na żywicę do wypełnienia szczelin w kostce brukowej decydują się osoby, które raz na zawsze chcą skończyć ze zjawiskiem zachwaszczania pojazdu, tarasu z kostki lub chodnika. Ogromną zaletą takich żywic jest też dostępność w szerokiej palecie barw, co oznacza, że dobierając odpowiednią barwę fugi do kostki brukowej możemy podbić kolor samej kostki, uwidaczniając np. jego ciepłą barwę lub dodając jeszcze większej tzw. monochromatyczności, gdy jest to kostka brukowa Holland jasnoszara na tle białej elewacji budynku, jak bywa w przypadku nowoczesnych aranżacji przestrzeni. Niestety, żywica do wypełniania „dziur” w kostce brukowej jest droższa niż piasek i droższa niż większość innych materiałów do spoinowania kostki.

Co dać do wypełniania fug w kostce brukowej zamiast piasku i żywic?

Na początku artykułu wspomnieliśmy już, że kostki brukowej nie spoinujemy cementem. Można jednak skorzystać z preparatów, które są przeznaczone do wypełniania fug w kostce brukowej, które powstały na bazie cementu. Są to produkty niezwykle wytrzymałe, dające gwarancję, że spoina nie wymyje się z biegiem czasu. Jednocześnie, są to materiały plastyczne, które można podczas uzupełniania fug w kostce brukowej modelować wedle potrzeb. Spoinowanie kostki brukowej preparatami wytworzonymi na bazie cementu nie są łatwe w ułożeniu: do ich aplikacji lepiej zatrudnić specjalistę. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie tych prac samodzielnie, pamiętajmy, aby fugi cementowe nie sięgały całej wysokości kostki – trzeba skończyć wylewanie ich w połowie wysokości.

Na koniec pamiętajmy: odpowiedź na pytanie, czym wysypać szczeliny w kostce brukowej lub co dać na fugi, zależy od tego, czy jest to powierzchnia przepuszczalna dla wody, czy może jest to kostka brukowa Warszawa zbudowana na wylewce betonowej, po której woda ma lekko spływać zgodnie z ustanowioną pochyłością? W drugim przypadku (czyli najczęściej na tarasach wyłożonych kostką) stosuje się spoinę nieprzepuszczalną dla wody. Na przykład żywiczną. Na chodnikach, które mają chłonąć deszczówkę, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście piasek kwarcowy. Niezależnie od tego, czy jest to powierzchnia przepuszczalna dla wody, czy nie, spoina musi nadawać kostce brukowej spójności: trzymać w ryzach i powodować, że teren nie jest tylko skupiskiem przyłożonych do siebie klocków kostki brukowej. Ma być trwałym, nieruszającym się i odpornym na rozszczelnianie i wybrzuszanie podłożem.

POMTECH jako wieloletni producent kostki brukowej z lokalizacją w Radomiu, Zwoleniu, Lublinie, Piasecznie pod Warszawą, Puławach dostarcza Państwu produkty najlepszej jakości w rozsądnej cenie. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – chętnie odpowiemy na te i inne pytania o to jak „zachowuje się” kostka brukowa w określonych warunkach, jak o nią dbać, układać oraz jak transportujemy nasze produkty do klienta.