Alejki ogrodowe z kostki brukowej - budować obrzeże, czy nie?
Obrzeża układane przy chodnikach i alejkach wyłożonych kostką brukową mają podstawową i bardzo ważną funkcję: stabilizują podłoże, zabezpieczają poszczególne elementy kostki przed “rozjeżdżaniem się”. Alejka ogrodowa z kostki brukowej bez obrzeża może nam się szybko “wybrzuszyć” i klawiszować.
Alejki ogrodowe bez obrzeży są często spotykane w przestrzeni i mają swój urok, szczególnie w aranżacjach, które powstały dawno temu lub w nowszych ogrodach stylizowanych na dzikie, nieuporządkowane i naturalne. W wielu jednak przypadkach dodanie (nawet po czasie!) obrzeża stabilizującego i porządkującego alejkę ogrodową z kostki brukowej sprawia, że zastanawiamy się, dlaczego właściwie zrobiliśmy to dopiero teraz. Chodnik lub alejka ogrodowa z obrzeżem staje się natychmiast bardziej elegancka, estetyczne i wręcz nabiera uroku, a całe otoczenie staje się bardziej schludne. Obrzeże przy chodniku, ścieżce ogrodowej lub alejce ogrodowej więcej dodaje niż odbiera nawet w aranżacjach, które z gruntu mają być z tych bardziej retro niż w zimnych i stonowanych, w których panują proste linie, proste kąty i zachowawczość w ozdobnikach.Poniżej kilka inspiracji dla alejek ogrodowych z kostki brukowej, wykonanych z obrzeżem lub bez obrzeża. Popatrzcie!
Pasy zamiast obrzeża przy ścieżce ogrodowej
Czasami, zamiast obrzeża, można wytyczyć jasny pas wzdłuż brzegów chodnika lub ścieżki. Ważne, aby był w wyraźnie odmiennym kolorze od reszty kostki. Gdy obrzeża lub krawężników brak, to właśnie taki wyrazisty pasek stanowi odcięcie, które powoduje, że mamy wyraźnie rozgraniczoną strefę zieloną od tej przeznaczonej do przemieszczania się.
Alejki ogrodowe niczym bruk – bez obrzeża na krawędziach
Obok na zdjęciu natomiast mamy przykład tego, jak brak obrzeża lub krawężnika przy ścieżce ogrodowej może nam ujść jednak na sucho. Jest tak dlatego, że kostka brukowa, jakiej użyto, ma jakby pofałdowaną powierzchnię i bardziej przypomina tradycyjny bruk, niż płaski chodnik z kostki brukowej. Być może nie da się jeździć po takiej alejce hulajnogą, jednak całość sprawia wrażenie bardzo urokliwie utrzymanego, kameralnego ogródka. Nieco dzikiego i nieuporządkowanego, ale jest to zamierzony efekt. Kostkę brukową przypominającą bruk, z pofałdowaną powierzchnią, znajdziecie w naszej ofercie tutaj
Chodnik z kostki brukowej prostokątnej ułożonej w jodełkę, bez obrzeży
Obok mamy kolejny przykład bardzo udanej aranżacji ogrodowej ścieżki z kostki brukowej bez obrzeża. Aby udało się osiągnąć tak ciekawy efekt bez bloczków okalających i porządkujących ścieżkę, wykorzystano kostkę brukową prostokątną. Jednolite “cegiełki” ułożone są w jodełkę tak, aby ścieżka na swoich krawędziach “wchodziła” w otaczającą zieleń. Bardzo ważne jest tutaj zaplanowanie odpowiednich nasadzeń. Na przykład, nie uzyskamy dobrego efektu, jeśli przy takiej alejce zasiejemy trawnik, który będziemy nastepnie równo przycinać. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się niskie rośliny o rozkładających się nisko pędach. Do aranżacji takiej ścieki ogrodowej idealnie pasuje nasza kostka brukowa Holland.
Elegancki chodnik z kostki brukowej bez obrzeży
I jeszcze jedna aranżacja ścieżki ogrodowej bez narożników, rantów i palisad. Kostka brukowa o nieco nierównych krawędziach, stylizowana prawdopodobnie na model retro, została ułożona z aptekarską dokładnością tak, aby wszystkie fugi były sobie równe. Model z naszej oferty, który pasuje do takich stylizacji to kostka brukowa o nierównych, jakby poszarpanych krawędziach Lido, z szeroką fugą. Jest to niezwykle dekoracyjna kostka brukowa, która - w zależności od tego, gdzie zostanie ułożona - może stanowić nowoczesną i elegancką nawierzchnię lub zagrać świetnie jako romantyczna ścieżka w urokliwym zakątku ogrodowym. Tutaj prawdopodobnie też efekt estetyczny został wzmocniony przez wysypanie podłoża wokół kostki kruszywem w stonowanym kolorze, korespondującym z barwą samej ścieżce.
Alejki ogrodowe z kostki brukowej, z obrzeżami
Tutaj widzimy nieco inne podejście do obrzeża: betonowe paliczki/bloczki ułożono wzdłuż alejki nie prostopadle do nawierzchni, ale pod kątem ok. 45 st. Dzięki temu, uzyskano piękne oddzielenie kwiatowej rabaty od chodnika. Wszystko razem utrzymane jest w zbliżonych do siebie kolorach. Takiej kostki brukowej szukajcie tutaj. Natomiast takie obrzeże zrobicie z Pomtech korzystając z tych prostokątnych palisad betonowych. Warto dobierać odważnie kolory, bo jak widać na zdjęciu obok, to się opłaca! W naszej ofercie znajdziecie również okrągłe palisady betonowe.
Płaskie obrzeże do chodnika w ogrodzie
Tutaj natomiast mamy przykład obrzeża płaskiego, na które warto zdecydować się, gdy nasza ścieżka znajduje się na szlaku komunikacyjnym w ogrodzie: gdy przechodzimy po chodniku z kosiarką do trawy, z kontenerem na śmieci i innymi sprzętami na kołach. Płaskie obrzeże, o ile jest wykonane z betonu, nie będzie się zapadało ani łamało pod wpływem ciężaru. Tańsze zamienniki dla takiego obrzeża dla chodnika, wykonane z tworzyw sztucznych, z czasem przestaną pełnić funkcję oporową i nie będą już chroniły nawierzchni przed rozjeżdżaniem się tak dobrze jak na początku.
Obrzeża chodnikowe betonowe tego typu znajdziecie tutaj.
Szary + szary, czyli cienkie obrzeże betonowe do dużych płyt tarasowych
Tutaj widzimy, że nawet duże płyty tarasowe (lub chodnikowe, wyprodukowane z betonu) wymagają obrzeża. W tym wypadku zastosowano obrzeże z prostopadłościanów, w kolorze o kilka tonów ciemniejszym niż same płyty betonowe.
*Więcej inspiracji, w jakie wzory układać kostkę brukową i jakie obrzeża do niej wybierać na naszym blogu!